Snikheet in huis? Voorkom plaknachten. Zet in de avond, nacht en vroege ochtend zo veel mogelijk ramen en deuren open om het huis door te laten luchten. Let op dat u alleen lucht zolang het buiten koeler is dan binnen.
Houd de warmte buiten
Bij warme en hete zomers is het belangrijk om de warmte zoveel mogelijk buiten te houden. Goede glas-, dak- en muurisolatie draagt daar aan bij. Ramen dicht. Sluit gordijnen aan de kant waar de zon fel op schijnt. En dat geldt ook voor ventilatieroosters, als u die heeft. Zonwering aan de buitenkant werkt twee keer zo goed als zonwering aan de binnenkant van het raam. Er is keus uit veel soorten buitenzonwering: zonneschermen, schaduwdoek, luiken of rolluiken. Of zet een grote parasol voor het raam. Bomen geven schaduw, dat werkt ook goed als zonwering. Maar het kost een aantal jaar voordat een boom groot is.
Het is al zo warm, daarom kunt u de boel binnen beter niet onnodig opwarmen. Veel elektrische apparaten zijn stiekeme warmtebronnen. Bij een oven die op 200 graden staat voor een pizza of ovenschotel is dat wel duidelijk. Maar denk ook aan computers en televisies die overuren maken, of aan de wasmachine en -droger. De was droogt buiten trouwens veel sneller met warm weer.
Isoleren helpt
Isolatie houdt in de winter de warmte in uw woning. Maar in de zomer houdt het de warmte van buiten tegen. Want hitte dringt dwars door ramen en muren. Isolatie is dan een goede maatregel. Denk aan spouwmuurisolatie, HR++ of triple-glas en dakisolatie. Dat zijn grotere investeringen. Maar met subsidieregelingen krijgt u vaak een flink deel van uw investering terug. Op dit moment is er een collectieve inkoopactie voor isolatieglas van de gemeente Capelle.
Groen = koel
Planten koelen de omgeving doordat ze zonlicht opvangen en water verdampen. Klimop of blauwe regen tegen de gevel helpt daar goed bij. Bomen in de tuin zorgen voor schaduw. Meer groen in de buurt zorgt ervoor dat de lucht rondom het huis koeler wordt. Dat is fijn, want dan kunt u ’s avonds eerder de ramen wijd open zetten.
Bereid uw tuin en balkon voor op warme, droge, zomerse dagen. Is het lange tijd droog? Met een regenton verzamelt u regenwater. Dat kunt u op een later moment weer gebruiken om de planten water te geven. Doe ’s morgens vroeg of ’s avonds, nooit in de volle zon.
Subsidie voor groen
Geen groene tuin? Vervang uw schutting voor een heg. Of laat klimplanten tegen de schutting groeien. Zo krijgen vogels, insecten en kleine zoogdieren een schuilplaats en voedsel. Heeft u een plat dak of een dak dat een beetje schuin loopt? Maak er een groen dak van met sedumplantjes of ander groen. Dat houdt de woning iets koeler. Plannen voor een groen dak? Check wel of het dak en de muren stevig genoeg zijn. Voor een groene gevel, groen dak, regenton, groene erfscheiding en het vervangen van stenen voor planten kunt u subsidie aanvragen.
Betaalbare hete dagen
Het grote voordeel van hogere temperaturen: de verwarming hoeft niet aan. Dat scheelt op de energierekening. Maar er valt nog meer te besparen: parasols, tuinstoelen, supersoakers en opblaasbare zwembadjes kunt ook lenen of tweedehands kopen. Dat scheelt kosten én zo krijgen spullen een langer leven. Bij de kringloopwinkel koopt u tweedehands zomerse kleding, speelgoed en een koelbox voor een leuk prijsje. Gebruik een emmer of afwasteil als voetenbadje. Maak van oude lakens of dekens een schaduwdoek of hang ze buiten voor de ramen als een soort zonnescherm. Doet u het rustig aan bij warm weer? Lees dan in de schaduw een boek dat u heeft geleend uit een minibieb of de bibliotheek.
